Autor Wątek: Oszczedzanie  (Przeczytany 5243 razy)

Offline skryba

• Tutu Shop
Oszczedzanie
« dnia: 29/04/2009, 13:00:56 »
W dobie globalnego "kryzysu finansowego", cokolwiek to znaczy, czlowiek zaczyna sie zastanawiac jak i gdzie zainwestowac zeby nie stracic. Malo tego, jak najwiecej zyskac, nie ryzykujac przy tym za wiele.
Jak oszczedzacie swoje pieniadze?  Czy warto nadal inwestowac w akcje, czy pozostac przy rachunku oszczednosciowym? Przyznam, ze oferta oszczednosciowa brytyjskich bankow oscyluje w granicach 3% AER, niewiele porownujac do niektorych bankow w Polsce ktore banki oferuja nawet 6% AER.
Chcialbym poznac wasze opinie.
Pzdr

Offline pawcio.g

• Administrator
Odp: Oszczedzanie
« Odpowiedź #1 dnia: 29/04/2009, 13:35:29 »
Akcje? Daruj sobie.. nie masz ani czasu ani wiedzy, by zainwestować swoje pieniądze dobrze w ten sposób. Możesz natomiast skorzystać z ofert funduszy inwestycyjnych, taki np. Legal&General ma funduszy chyba kilkadziesiąt, możesz przez nich zainwestować pieniądze w niemalże każdym zakątku świata. Aczkolwiek w tym klimacie ekonomicznym trzeba miec chyba dobrego nosa, aby nie stracić...

Zainteresuj się ISA, jest to rodzaj lokaty, od dochodów z której nie jest pobierany podatek - możesz inwestować albo gotówkę, albo w różnego rodzaju papiery wartościowe, właśnie za pośrednictwem funduszu.

Oprocentowanie rachunku bankowego to rzeczywiście minimalny % i chyba trudno nazwac to inwestowaniem - stopa inflacji jest na podobnym poziomie chyba;)

Chodzą plotki, że trzeba zacząć w złoto inwestować... :)

Offline pawcio.g

• Administrator
« Odpowiedź #2 dnia: 29/04/2009, 13:36:59 »
Aha dodam, że jeszcze rok temu świetną inwestycją było nadpłacanie mojego mortgage, który wtedy wynosił prawie 7% ;) - czysta oszczędność, warto było nawet cudze (z kart kredytowych:D ) pieniądze zainwestować:)

Teraz, gdy oprocentowanie kredytu jest niższe niż rachunku oszczędnościowego, znowu nie ma to sensu:)

Offline skryba

• Tutu Shop
« Odpowiedź #3 dnia: 29/04/2009, 13:48:46 »
Zainteresuj się ISA, jest to rodzaj lokaty, od dochodów z której nie jest pobierany podatek - możesz inwestować albo gotówkę, albo w różnego rodzaju papiery wartościowe, właśnie za pośrednictwem funduszu.
Czytalem o tym ale oprocentowanie oscyluje i tak w okolicach 3%. Zastanawia mnie dysproporcja pomiedzy Polska a UK w uslugach bankowych.
W kazdym razie wydaje sie to byc w tej chwili jednym z rozsadniejszych rozwiazan, zwlaszcza ze zysk jest nieoprocentowany :)

Offline pawcio.g

• Administrator
« Odpowiedź #4 dnia: 29/04/2009, 13:59:47 »
Trzeba by porównać kilka czynników - na pewno głównym będą stopy procentowe, nie orientuję się ile wynoszą teraz w PL ale jestem pewny, że są sporo wyższe.

Jeszcze rok temu na ISA w Barclays mieliśmy ponad 6%.

Szczerze mówiąc dla mnie taka sytuacja jest korzystna i liczę na to że przez 2-3 lata stawki utrzymają się na takim poziomie.

A co do inwestycji w Polsce to jako nierezydenci musielibysmy sie dowiedziec czy i na jakich zasadach mozemy tam inwestowac - to oczywiscie chcac byc w 100% w zgodzie z przepisami i regulaminami uslug finansowych - bo majac dowod i pesel, mozemy zrobic wszystko:)

Offline magda30

• przez życie idż zawsze uśmiechniety
« Odpowiedź #5 dnia: 30/04/2009, 08:00:08 »
Na dzień dzisiejszy w dobie dużego kryzysu można inwestować w nieruchomości  bo kryzys  obniżył ceny zakupu a za rok góra trzy ceny ponownie będą wysokie
roztropnie korzystaj  z życia  bo masz je tylko jedno

Offline pawcio.g

• Administrator
« Odpowiedź #6 dnia: 30/04/2009, 09:49:57 »
Czyli co, zacząć trzeba chyba od własnego mieszkania w takim razie?

Poza tym jeśli chodzi o Aberdeen to niestety ceny nie spadły tak jak tego oczekiwali potencjalni kupujący:(

Offline biskupinka

• PAA
« Odpowiedź #7 dnia: 30/04/2009, 09:57:01 »
Spadły przecież! Inaczej nie byłoby nas stać na to,  co niedawno nabyliśmy drogę kupna :-)
Gdybyśmy mieli więcej kasy, moglibyśmy kupić drugie mieszkanie na wynajem, ech...

Offline pawcio.g

• Administrator
« Odpowiedź #8 dnia: 30/04/2009, 10:03:23 »
Ale nie spadły tak bardzo jak w innych częściach UK - a wtedy byłoby jeszcze łatwiej kupić to drugie na wynajem:) I przy tych niskich stopach, gdyby miec tylko odpowiedni depozyt, to naprawdę by się opłacało, gdyby tak 'fixed rate' na np 10 lat udało sie zrobić :)

Offline niunius100

« Odpowiedź #9 dnia: 23/07/2009, 20:05:10 »
Witajcie

Mam pytanie,chciałabym oszczędzać 500 f miesięcznie,jaka oferta jest korzystna?Szukałam już na money supermarket,ale nie znalazłam ciekawej oferty.Pomóżcie,podpowiedzcie jakie konta są opłacalne.

Z góry dziękuje

Pozdrawiam

Offline pawcio.g

• Administrator
« Odpowiedź #10 dnia: 23/07/2009, 20:11:45 »
Coś akurat dla Ciebie, bo można wpłacać maksymalnie 500f miesięcznie. Oprocentowanie wynosi 5% w skali roku, czyli jest jedno z wyższych. Uwaga na kruczki - trzeba oszczedzac regularnie co miesiac, przez caly rok, jesli w danym miesiacu nie bedzie wplaty, albo zechcesz wyplacic z konta przed uplywem roku to oczywiscie mozesz to zrobic, ale wtedy tracisz wszystkie odsetki. Jesli rzeczywiscie zalezy Ci na odkladaniu kasy i bedziesz to robiła sumiennie, to to jest chyba jeden z wyżej oprocentowanych rachunków:

http://www.halifax.co.uk/savings/regularsaver.asp

Offline niunius100

« Odpowiedź #11 dnia: 23/07/2009, 20:18:21 »
Dzięki Ci bardzo,podoba mi się ta oferta,zależy mi na oszczędzaniu,bo tak to wydaje na głupoty i nie ma ich na koncie :/

Offline pawcio.g

• Administrator
« Odpowiedź #12 dnia: 23/07/2009, 20:21:29 »
Chyba tez powinienem tego spróbować, prawdę mówiąc...

Offline Adrian.jg

« Odpowiedź #13 dnia: 23/07/2009, 23:25:28 »
Hmm, wg mnie w Uk dziwnie skonstruowane sa konta oszczednosciowe, chodzi mi tutaj o te kruczki, o ktorych nadmienil Pawel. W PL (mBank) oprocentowanie oszczednosciowch (rowniez w GB) wynosi srednio 4-5%, a jakiekolwiek  operacje na rachunku nie wplywala na utrate wszystkich odsetek.

Offline szumi

« Odpowiedź #14 dnia: 24/07/2009, 07:51:03 »
Mnie nie dziwi ta hojnosc Polskich bankow w porownaniu do GB - w ktorym kraju przez beztroskie wydawanie kredytow i spadek cen nieruchomosci (zabezpieczenia kredytow), ilosc repozesji bardziej zahwiala sie plynnosc bankow?
Ale swoja droga z mojego PL konta Inteligo miesiecznie ginie 9 zl na "prowizje" - prowadzenia konta, karty, zlecania stale itp.
Pozdrawiam!
Szumi

Offline skryba

• Tutu Shop
« Odpowiedź #15 dnia: 24/07/2009, 10:12:40 »
Szumi, zmień bank podczas najbliższego pobytu w Polsce. Banki żerują na lenistwie swoich klientów, którym nie chce się zmieniać pozakładanych zleceń, w pracy podawać nowych numerów rachunków itp. Podobnie z ubezpieczeniem samochodu, duży odsetek Polaków nadal ubezpiecza auto w PZU z lenistwa chociaż na rynku są o wiele tańsi ubezpieczyciele, równie solidni (zakładając że PZU jest solidne).

Offline Adrian.jg

« Odpowiedź #16 dnia: 24/07/2009, 20:38:54 »
szumi, przychylam sie do propozycji skryby.. zmien bank jak najszybciej. Jest kilka ofert na rynku z darmowym prowadzeniem konta, przelewami, a nawet z brakiem oplat za karte :)

Offline pawcio.g

• Administrator
« Odpowiedź #17 dnia: 24/07/2009, 20:49:09 »
Nie widzę powodu, by zmieniać świetne konto bankowe:) Jeśli tylko saldo jest powyżej 100zl to nie pobierają opłaty za prowadzenie (to chyba niezbyt wygórowany wymóg), za to podoba mi się świetny internetowy system transakcyjny, prosty i intuicyjny, miałem kiedyś mBank i byłem zdziwiony, że prostą rzecz można tak pogmatwać:)

Aczkolwiek w ciągu ostatnich 4-5 lat pewnie sporo się na tym rynku zmieniło, przyznam że bardziej się orientuję w szkockich rachunkach bankowych niz w PL ale to chyba normalne z czasem.. :)

Offline Adrian.jg

« Odpowiedź #18 dnia: 24/07/2009, 21:38:03 »
Pawel, co trudnego widzisz w obsludze systemu transakcyjnego mBanku ? :)

Offline pawcio.g

• Administrator
« Odpowiedź #19 dnia: 24/07/2009, 21:41:47 »
ok moze nie trudny, ale wg mnie bylo to wtedy (z mbanku korzystalem 5 lat temu) niezbyt przejrzyste, troche jak tutaj dostep online do konta w halifaxie ;)

Offline pawcio.g

• Administrator
« Odpowiedź #20 dnia: 25/07/2009, 17:28:20 »
No to uważaj na rozmowie i nie daj sobie wcisnąć czegoś, czego nie chcesz - oni lubią proponować super-hiper dodatkowe oferty, za jedyne kilka funtów miesięcznie - wydawać by się to mogłą rewelacyjną ofertą a w gruncie rzeczy i tak 90% klientów nie korzysta z tych przywilejów - tak więc trzymaj się swojej wersji - chcesz otworzyć to i to konto i kropka. No chyba że zaproponują coś ciekawszego ale zastanów się dwa razy zanim coś podpiszesz:)

Offline niunius100

« Odpowiedź #21 dnia: 25/07/2009, 19:36:59 »
Byłam dziś w halifaxie.

Nie trzeba mieć konta bieżącego żeby założyć konto oszczędnościowe.
Pani umówiła mnie na rozmowę z doradcą finansowym,gdyż doszła do wniosku,że powinnam zastanowić się jaką opcję wybrać.dlatego,że chcę oszczędać cały czas.
Chciałam wziąć regular saver ale mi odmówiła :/

Offline niunius100

« Odpowiedź #22 dnia: 03/08/2009, 22:23:37 »
Witajcie

Po rozmowie z doradcą finansowym,chce żebym miała razem z mężem ubezpieczenie na życie.Niby nie dużo co miesiąc bo 20 f za nas oboje,ale jednak to wydatek.Co o tym sądzicie warto czy nie?

Poza tym zasugerował,że powinniśmy oszczędzać na dwa sposoby-mieć 4 tys funtów na koncie(na wypadek straty pracy itp) i oszczędzać 300-400 f miesięcznie.Myślę,że nie głupio z tym gadał :)

Pozdrowienia